25 mája 2008

Firmy a literatúra

Nechcem robiť nijakú reklamu, len chcem priblížiť pár slovenských i zahraničných časopisov a firiem, ktoré sa zaoberajú výrobou vystrihovačiek.

Časopisy:
1.Fifík= je to časopis určený pre začiatočníkov, ale niektoré modely sú výzvou aj pre mierne pokročilých. Vychádza mesačne a donedávna som si ho kupoval aj ja. Ku každej vystrihovačke je priložený návod a pár obrázkov hotového modelu. Niekedy bolo ťažké pochopiť z návodovej kresby a pár obrázkov ako sa má čo lepiť, ale dalo sa to zvládnuť. V časopise bola jedna vystrihovačka, ktorá ak bola rozsiahla, pokračovala v nasledujúcom čísle. V poslednom období boli v čísle 2 vystrihovačky, ale vytlačené na rovnakých výkresoch z dvoch strán, čo sa mne osobne nepáčilo. Museli ste si vybrať, ktorú vystrihovačku chcete.

2.Elektron+Zenit= ja som nemal tú možnosť stretnúť sa s týmto časopisom. Už sa nevydáva a teda výtlačky sa dajú zohnať len od súkromných vlastníkov. V začiatkoch tohto časopisu sa vystrihovačky netlačili, ale na veľkú žiadosť čitateľov prikladali aj vystrihovačky, ktoré však boli na kancelárskom papieri, preto ste si ich museli podlepiť. Vydávanie vystrihovačiek však tiež nebolo samozrejmosťou, neboli v každom čísle.

3.Modelář= český časopis o vystrihovačkách, ktorý som však nikdy nevidel, takže vám ho neviem popísať.

4.ABC= celkom hrubý časopis, v ktorom sa toho veľa dočítate nielen o vystrihovačkách. V prílohe býva celkom rozsiahla vystrihovačka, ktorá je už určená pre pokročilých. V špeciálnych vydaniach pri príležitosti sviatkov ako sú Vianoce býva príloha bohatá na niekoľko vystrihovačiek. Ja mám doma jedno číslo, ale vystrihovačku som ešte žiadnu z ABC nepostavil, je to na mňa priveľa dielov.Vychádza mesačne.

Vystrihovačky môžete kúpiť aj bez časopisov, priamo od firiem, ktoré ich vyrábajú. Kúpite ich v špecializovaných vystrihovačkárskych obchodoch vo väčších mestách alebo niekde aj v kníhkupectvách. Takéto vystrihovačky sú už vytlačené na veľmi kvalitnom papieri a máte k nim priložené aj diely pre verziu s interiérom (je na vás, ktorú si vyberiete). Ja mám od takejto firmy doma len jeden model, ale ešte som ho nezačal stavať-je to Škoda Octavia.
Majstrami medzi firmami s vystrihovačkami sú poľské firmy. Nemám od nich žiadny model, ale vystrihovačkári s obľubou skladajú ich modely. Našiel som pár zmienok o firmách ako Orlík, MODELIK, GPM, Angraf, PKAA, WAK, Halinsky.

Pri výbere vystrihovačky pre vás klaďte dôraz na vaše schopnosti, čas, ktorý tomu chcete venovať, obtiažnosť modelu a radšej začínajte s ľahkými vystrihovačkami, nikto predsa skúsený z neba nespadol, aby si trúfol na náročné modely :D.

pošli na vybrali.sme.sk

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pozri tiež:Oficiálny e-mail: MGPJohny@gmail.com
Kopírujte len s mojím povolením alebo uveďte zdroj.

Johny ©2008-2009