
Pokračovať v čítaní...
Vstup
UDP/RTP unicast alebo multicast, HTTP, FTP, MMS, RTSP, DVD, VCD, SVCD, CD Audio, DVB (na Linuxe a Windowse, jedine na vývojárskych verziách), Video acquisition (cez V4l a DirectShow), RSS/Atom Feeds a súbory uložené na pevnom disku.
Container formáty
3GP, ASF, AVI, FLV, MKV, QuickTime, MP4, Ogg, OGM, WAV, MPEG-2 (ES, PS, TS, PVA, MP3), AIFF, Raw audio, Raw DV, MXF, VOB.
Video formáty
Cinepak, DV, H.263, H.264/MPEG-4 AVC, HuffYUV, Indeo 3, MJPEG, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4 časť 2, Sorenson (stiahnuté upravené videá z YouTube, Sorenson H.263), Theora, VC-1, VP5, VP6, WMV.
Titulky
DVD, SVCD, DVB, OGM (čiastočne) SubStation Alpha, SubRip, (čiastočne) Advanced SubStation Alpha, MPEG-4 Timed Text, Textový súbor, Vobsub, MPL2 (až od verzie 0.9.0), Teletext (až od verzie 0.9.0).
Audio formáty
AAC, AC3, ALAC, AMR, DTS, DV Audio, XM, FLAC, MACE, MP3, PLS (súborový formát), QDM2/QDMC, RealAudio, Speex, Screamtracker 3/S3M, TTA, Vorbis, WavPack, WMA.
Výstupné formáty pre streamovanie/enkódovanie:
Container formáty
ASF, AVI, FLV (až od verzie 0.9.0), MP4, Ogg, Wav, MPEG-2 (ES, PS, TS, PVA, MP3), MPJPEG, FLAC, MOV
Video formáty
H.263, H.264/MPEG-4 AVC, MJPEG, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4 Part 2, VP5, VP6, Theora, DV
Audio formáty
AAC, AC3, DV Audio, FLAC, MP3, Speex, Vorbis
Streamovacie protokoly
UDP, HTTP, RTP, RTSP, MMS, File (súbor)
Nepodporuje:
Začíname
Po zapnutí programu na pracovnej lište GIMP-u kliknite na malú šípku vpravo (1. na obrázku dole). Z ponúknutých možností vyberte "pridať kartu" (2.) a vyberte možnosť "prechody" (3.).
Nastavenia prechodov zatiaľ necháme tak, teraz si vyberieme farby, z ktorých sa má prechod skladať. Kliknutím na farbu popredia (4.) vyberieme jednu farbu prechodu. Je jedno, či si ju vyberiete v GIMP-e alebo farbu zadáte cez html. To isté spravíme aj s farbou pozadia (5.), teda druhou farbou prechodu. Potom klikneme PT myši na hociktorý prechod a vyberieme "nový prechod".
Otvorí sa nám editor prechodov a tam klikneme na malú šípku (6.), potom ponuka "editor prechodov" (7.) a teraz vyberieme "left color type" (8.) a tam si zvolíme, či vľavo má byť farba popredia (foreground color) alebo pozadia (background color), ktorú sme vybrali v krokoch 4. a 5., to isté spravíme aj s "right type color", ale vyberieme druhú farbu (prechod medzi rovnakými farbami by nemal zmysel).
Keď spravíme všetky tieto kroky, dostaneme okno, v ktorom môžeme prechod nazvať (9.), zmeniť pomocou jazdca (10.) v strede, či chceme viac ľavej alebo pravej farby a dolu môžeme náš nový prechod uložiť (11.). Toto boli všetko kroky pre vytvorenie prechodu, ktorý si v editore prechodov môžete rôzne upravovať a skúšať rôzne možnosti. Teraz prejdeme na výrobu loga.
Výroba loga (pre verziu 2.4)
Na lište s nástrojmi klikneme na "rozšírené" (1.) a potom na vysunutom paneli na logá (2.). Teraz máme na výber množstvo typov, ktoré vám odporúčam pozrieť si všetky. Ja teraz použijem "mrazivo" (3.).
Po kliknutí sa otvorí nové okno, v ktorom vyberte ľubovoľné písmo (4.), veľkosť písma (5.) a zadajte želaný text (6.), v mojom prípade MGP. Pozadie nechajte biele a stlačte tlačidlo "OK".
Po chvíľke čakania sa vytvorí logo. Pre istotu si ho môžete uložiť.
Výroba loga (pre verziu 2.6)
Vo verzii 2.6 je to úplne odlišné. V okne vľavo stlačte "súbor"(1.) a potom otvorte "nový"(2.).Najlepšie spravíte, ak veľkosť obrázka nastavíte v pixeloch tak, aká by mala byť na výslednom mieste. Týmto vytvoríte kresliacu plochu vyhovujúcej veľkosti. Ďalej si v pravom okne zvoľte nástroj "pridať text"(3.) alebo "text tool". Potom si dolu (4.) vyberte typ fontu, jeho veľkosť (tá je dôležitá, lebo takej veľkosti bude výsledné logo) a farbu. Ak toto všetko máme, tak sa presunieme nad kresliacu plochu a klikneme na ňu. Otvorí sa nám okno (5.), do ktorého napíšeme želaný text. Po jeho napísaní môžeme stlačiť "zavrieť"(6.).
Text už máme. Teraz si v ľavom okne nájdeme na hornej lište "filtre"(7.). Na vysunutom paneli prejdeme nad "alfa do loga"(8.) a vyberieme si druh loga, v tomto prípade "mrazivo"(9.). Nezabúdajte, že text, ktorý sme predtým vytvorili, musíme nechať stále označený. Na otvorenom okne nastavíme bielu farbu (na to nedám screen), nastavíme veľkosť písma na takú, akú sme predtým vložili a potvrdíme "ok".
Ukončenie výroby hlavičky (pre obe verzie)
Teraz máme otvorené vyrobené logo aj pracovný panel GIMP-u. Na pracovnom paneli zvolíme náš vlastný prechod (1.), potom klikneme na tlačidlo prechodu (2.) a presunieme sa nad logo. Začneme na ľavom okraji loga (3.), najlepšie v strede. Stlačíme ĽT myši, držíme ho a ťaháme až na pravý okraj (4.). Snažíme sa aj tam byť v strede a potom pustíme ĽT myši.
V pozadí za logom nám vznikne farebný prechod.
Ak chceme zmeniť vlastnosti prechodu, tak klikneme na panel s nástrojmi (5.) a tam vyberáme požadované vlastnosti a znova aplikujeme kroky 3. a 4.Keď ukladáte vytvorené logo, nejak ho pomenujte, za názvom napíšte ".jpg", lebo to je najpodporovanejší formát. Potom na vyskočenom okne stlačte "export" a vyberte kvalitu obrázku, ja dávam najväčšiu.
Dúfam, že sa vám podarilo vyrobiť pekný header na váš blog. Iste ste zistitili, že takto sa dajú vyrábať aj mnohé iné veci a časom objavíte množstvo ďalších funkcií. Ak si s niečím neviete dať rady, tak napíšte a ja sa vám pokúsim poradiť.
Za inšpiráciu k napísaniu článku ďakujem Lacimu, Dávidovi zas za inšpiráciu pre zmenu hlavičky. Nakoniec aj Mi-šovi, ktorý odhalil nedostatok článku a ja som ho doplnil.